Soğan Suyu ve Faydaları

Doğal Antibiyotik Soğan Suyunun Kokusunu Bile Sevdirecek 8 Şaşırtıcı Faydası

"Soğan Suyu ve Faydaları & Blog"

Mutfağımızdan eksik olmayan, özellikle sulu yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan soğan yeri geliyor sadece lezzetiyle yemeklerimize sınıf atlatmakla kalmıyor, sağlığımıza olan faydalarıyla da hayatımıza daha fazla dahil etmemiz gereken bir besin olduğunu kanıtlıyor.

A, B6, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum açısından oldukça zengin olan soğan suyu ise adeta doğal bir antibiyotik. Vitamin deposu soğan suyu birçok hastalığın tedavisinde çok etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda saç ve cilt sağlığı için de doğal bir mucizeye dönüşüyor.

Kokusu sebebiyle belki de uzak durduğunuz soğan suyunun değerini daha fazla bilmenizi sağlayacak faydalarını öğrenmek istemez misiniz?

Soğan Suyunun Faydaları

Üst solunum yolu hastalıkları riskini azaltıyor, balgam söküyor, burun tıkanıklıklarını açıyor

Güçlü antioksidan ve antibakteriyel özellikler içeren soğan suyu özellikle kış hastalıkları açısından adeta doğal bir antibiyotik etkisi taşıyor. Burun tıkanıklıklarına çözüm oluyor, balgam sökmeye yarıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Damarı tıkanıklığı gibi kalp rahatsızlıklarının tedavisine destek oluyor

Kan basıncını dengeleyen soğan suyu dolaşım sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Böylelikle de dolaşım bozukluğu kaynaklı damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltırken tedavisine de destek veriyor.

Yağ yakımını hızlandırıyor, zayıflamaya yardımcı oluyor

Yüksek oranda antioksidan içeren soğan suyu bu özelliğiyle vücuttan ödemlerin atılmasına yardımcı oluyor, toksinleri de temizleyerek yağ yakımını hızlandırıyor. Tek başına zayıflatmasa da özellikle aç karnına içilen soğan suyunun metabolizma hızını artırdığı ve zayıflamaya böylelikle destek verdiği biliniyor. Diğer bir deyişle iştahı kontrol altına alan soğan suyu hali hazırda yaptığınız diyete de destek olmuş oluyor.

Vücuttaki her türlü iltihaplanmaya çare oluyor

Doğal bir antibiyotik olduğundan daha önce de bahsettiğimiz soğan suyu boğaz iltihaplanmasından idrar yolları iltihaplanmasına kadar birçok soruna iyi geliyor ve bu iltihapları kısa sürede tedavi ediyor.

Adet sancılarını azaltıyor, adet söktürücü özellik taşıyor

Soğan suyu kan pıhtılaşmasını önleyerek kanın daha rahat akmasını sağlıyor. Bu açıdan adet düzensizlikleri yaşayan kadınlar için adet söktürücü görevi görüyor, aynı zamanda düzenli kullanıldığında adet sancılarını da hafifletiyor. Adet gecikmesi sebebiyle yaşanan şişkinlik, ateş basması, kabızlık, gaz sancısını da böylelikle ortadan kaldırıyor.

Kadınlarda çikolata kisti adı verilen yumurtalık kistlerini yok ediyor

İltihapları ortadan kaldıran soğan suyu yumurtalık kisti ve miyomları da küçülterek yok etme özelliğine sahip.

Bunun için şu soğan kürü tarifini uygulayabilirsiniz:

Soğan kürü tarifi, nasıl yapılır, nasıl uygulanır?

Bir tencerenin içerisine 1 soğan için 1 su bardağı kadar temiz içme suyu koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra dörde böldüğünüz soğanları ilave edip soğanlar yumuşayana kadar pişirin. Ardından ocaktan alıp ılımaya bırakın. Sonrasında süzdürerek tüketin.

Hazırladığınız soğan kürünü ılık bir şekilde sabahları aç karnına bir bardak tüketebilirsiniz. Akşamları da uyumadan önce 1 bardak daha için. Bu şekilde sabah akşam, günde toplam 2 bardak içmek üzere 15 gün boyunca kürü uygulayabilirsiniz.

Saç dökülmelerinin önüne geçiyor, saçkıran hastalığını tedavi ediyor

İçerdiği kükürt sayesinde saç için de oldukça faydalı olan soğan suyu saç tellerinin yapısını güçlendiriyor, saç köklerini besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçiyor. Aynı zamanda inatla uzamayan saçların da hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor. İçerdiği B6 minerali sayesinde saç derisindeki hücreleri yeniliyor, düzenli olarak kullanıldığında ise saç çıkmayan bölgelerde saç çıkmasını önlüyor, saçkıran hastalığına çare oluyor.

Sivilce ve akneleri ortadan kaldırıyor, pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlıyor

İltihapları yok eden soğan suyu iltihaplı sivilce ve aknelerin tedavisinde de pek iddialı. Düzenli kullanıldığında sivilce oluşumunun da önüne geçen soğan suyu cildin nefes almasını ve yenilenmesini sağlıyor, antibiyotik etkisiyle ciltte oluşan mantar enfeksiyonlarını da tedavi ediyor.

Önemli not: Faydaları say say bitmeyen soğan suyu tamamen doğal bir şifa kaynağı olsa da yine de olası zararları bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Özellikle mide sorunları yaşayanlarda mide yanmasına, gaz ve şişkinliğe sebep olan soğan suyunu düzenli olarak tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Halihazırda kullandığınız ilaçlarla da etkileşime girebilen soğan suyunu doktorunuzun onayıyla ölçülü bir şekilde tüketmeye dikkat edin, aman diyelim.